Legislativa :  Diskusní fórum TKB
 
www.novapravidla.cz
Autor: Marek (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2006 19:44

www.novapravidla.cz

Re: www.novapravidla.cz
Autor: kryl milan (IP zapsáno)
Datum: 04.07.2006 15:51

Prosim maji ridici taxi nejake vijimky ohledne detskych sedacek pokud ano jake dekuji

Re: www.novapravidla.cz
Autor: pepan (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2006 11:59

Netýká se to sice tater, ale budiž. V obci a děti nad 3 roky ji mít nemusí. Mimo obec ta vyjímka neplatí.

Re: www.novapravidla.cz
Autor: Leoš (IP zapsáno)
Datum: 20.07.2006 18:26

Výjimka je dána dle § 6 odst. 4 a to jen k § 6 odst. 1. písm. c) zákona 361/2000 Sb., tzn. řidič taxislužby není povinen v obci přepravovat ve vozidle kategorie M1,N1,N2 nebo N3 děti na dětské sedačce, o věku 3 let se v uvedeném ustanovení nemluví.
Současně upozorňuji, že řidič je povinen osobu o povinnosti připoutat poučit, pokud tato informace není zajištěna jiným způsobem § 6 odst. 1 písm. g). pozn.: ( např. samolepka s nápisem, nebo obrázkem apod..).
Ještě upozorňuji, pokud sedadlo není vybaveno bezpečnostním pásem, nelze na něm přepravovat děti. Na uvedené je výjimka do 1. května 2008 pouze pro přepravu dětí jako svoz a rozvoz do škol, přeprava na kulturní, sportovní akce s podmínkou, že vozidlo může jet rychlostí maximálně 70 km/h.
Pozor na Tatry bez pásů na zadních sedadlech ??????

Re: www.novapravidla.cz
Autor: Audin (IP zapsáno)
Datum: 20.07.2006 18:46

Tak abych to uvedl na pravou míru...

Nový zákon jasně hovoří v §6 o povinnosti užití zádržného bezpečnostního systému-(autosedačka, podsedák) pro děti do 3let a to na všech sedadlech. Čili jednoznačně kdo nemá v autě pásy na zadním sedadle nesmí přepravovat děti do 3let-musí sedět vždy!! v autosedačce.
Dále pokud má auto pásy, tak se řídíme podle výšky a váhy dítěte a to do 150cm a 36kg-vždy autosedačka nebo podsedák.
První úleva-když mám víc dětí- :-D
§6 odst.f) přepravovat ve vozidle kategorie M1 a N12), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem a ve kterém jsou na zadním sedadle již umístěny 2 dětské autosedačky a nedostatek prostoru neumožňuje umístit třetí dětskou autosedačku, třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm na zadním sedadle pouze, je-li toto dítě za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem,-takže uprostřed dvoubodovým.
Druhá úleva-když mám kupu děcek- :-D
§6 odst.7-Přesahuje-li počet přepravovaných dětí starších tří let počet sedadel vybavených bezpečnostními pásy nebo dětskými autosedačkami, může řidič vozidla kategorie M1 a N1,2) přechodně, nejdéle do 1. května 2008, na pozemních komunikacích s výjimkou dálnic a rychlostních silnic přepravovat na zadním sedadle větší počet dětí než je počet sedadel vybavených bezpečnostními pásy nebo dětskými autosedačkami bez použití zádržného bezpečnostního systému.-Čili když naložím všechny děcka z ulice, můžu je vozit bez sedaček a pásů, musí být ale starší 3 let viz nahoře a nesm na dálnici a rychlostní silnici.
Co se týká svozu do škol a na kulturní akce nevím jak by se postupovalo ajak to bude policie řešit, zda když budu tvrdit, že vezu dítě do školy-je to svoz nebo ne, myslím, že je to zapracováno spíš na takový dodávky který vozí děcka po akcích a funguje to po Evropě.
Tenhle § vycházel totiž z normy EU, ale po zapracování našich poslanců z toho vypadl tenhle nesmysl. Tudíž na závěr-kdo chce děcko zabít-nedávejte ho do sedačky :-P

Re: www.novapravidla.cz
Autor: D.A (IP zapsáno)
Datum: 24.07.2006 06:42

Vy tomu fakt věříte? Český sen II...
11 z 10 Pražáků jezdí jako před 1.7.

Jinak, pokud přistoupím na tuto hru, rád bych se zeptal na Váš (všech) názor a také případný výklad znění zákona pro následující situaci:
Vozidlo 5 místné, vybavené 5 bezp. pásy, ovšem na prostředním místě vzadu je pás pouze 2bodový a toto místo nemá opěrku hlavy. Nejedná se o fáblii ani jiný paskvil, do kterého by se na šířku nevešly 3 dětské sedačky :-). Dětičky jsou už mírně odrostlejší (3 kusy), ale pod 150cm výšky; patří jim tedy "podsedák". Podle mého pochopení ne právě srozumitelného zákona a také podle vysvětlení jakési dopravní policistky při minulé kontrole platí povinnost použít podsedák i pro toho chudáčka vzadu uprostřed s 2bodovým pásem. Logicky to samozřejmě nemá žádné opodstatnění, pasažér naopak více "klouže" do stran a v pásu vznikají větší vůle, než kdyby podsedák neměl, co je ale horší, prakticky vždy se hrana opěradla dostane ještě níž - tedy žádná ochrana páteře při nárazu zezadu. Je to opravdu tak, že zákonodárci hodlají zbytečně mrzačit děti?????

A ještě méně podstatná otázka 2.: Po 1.5.2008 nebudou již na veteránských akcích k vidění žádné děti nižší než 150cm? To mi připadá velice smutné, jako by se někdo snažil vyhubit veteránisty. Co si o tom myslíte?

Re: www.novapravidla.cz
Autor: Audin (IP zapsáno)
Datum: 28.07.2006 21:00

Víš ono tenhle § vycházel původně z legislativy EU, která je poměrně dobře zpracovaná. Jak už to tak ale bývá, mocipáni mají všichni řidičáky, tak tomu rozumí :-D a ty svoje rozumy:-D do toho zapracovali a takle to dopadlo.

Je mi jasný že dotazem co bude po 1.5.2008 míříš na to, že vetroši nemají pásy-tudíž tam nepůjdou dát sedačky čili děcka pošleš na sraz vlakem :-D pokud možno den dopředu, aby dorazili včas:-P

Na druhou stranu musíš uznat, že děcketi bez sedačky a pásů v případě kolize vystavuješ umrtní list.

Já osobně když si vyjedu se svou MB 1000, kde pásy nejsou vůbec, mám divnej pocit, co by mi ten volant a sloupek střechy udělal, kdybych někde bořil (samozřejmě ne svoji vinou):-O



Příspěvek byl zeditován (28. 07. 2006 21:00)

Re: www.novapravidla.cz
Autor: risan (IP zapsáno)
Datum: 30.07.2006 09:36

D.A: "A ještě méně podstatná otázka 2.: Po 1.5.2008 nebudou již na veteránských akcích k vidění žádné děti nižší než 150cm? To mi připadá velice smutné, jako by se někdo snažil vyhubit veteránisty. Co si o tom myslíte?"

§6 odst.1 písmeno b)

nepřepravovat ve vozidle kat. M1, N1, N2 nebo N3, které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem:

1. dítě mladší 3 let,
2. dítě menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče.

To já chápu tak, že v autě bez pásů může jet dítě starší 3 let, ale vzadu.



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.
This forum powered by Phorum.