Legislativa :  Diskusní fórum TKB
 
Přídavná světla
Autor: D.A (IP zapsáno)
Datum: 16.04.2003 12:44

Už zde byly Ríšanem zmíněny mlhové světlomety, které mohou být instalovány na vozidle jen v jednom páru. Jak je to s přídavnými dálkovými světly? V mém okolí jezdí běžně spousta 110R s upravenou 6světlovou maskou (větší hlavní světlomety a 4 přídavné dálkáče, jaké máme taky na chromkách). Ne, že bych chtěl do Tatry řezat další 2 díry, ale pořádné přídavné chromované "hrnce" by na chromce nebyly vzhledově marné (viz fotky ze zkoušek prototypu na NAMI).
Tak jak to teda je?

Re: Přídavná světla
Autor: Martin (IP zapsáno)
Datum: 16.04.2003 13:32

Myslím, že v počtu dálkových světel se meze nekladou. Viz. kamiony se světelnou rampou na střeše. To je potom taková malá elektrárna :-)

Re: Přídavná světla
Autor: D.A (IP zapsáno)
Datum: 16.04.2003 15:03

Příklady, co táhnou, zde samozřejmě jsou. Ta 3 typická žlutá světýlka vedle sebe bych (alesopň za dob mých návštěv autoškoly) v učebnici hledal celkem marně. Já se ptám na legislativu.

Re: Přídavná světla
Autor: Martin (IP zapsáno)
Datum: 17.04.2003 06:47

Myslím, že dálkových světel můžeš mít kolik chceš, ale za určitých pravidel. Musí být v párech, symetricky umístěné, atd. Víc Ti jistě řekne Leoš v sobotu. Na Škodovce mám 2 dálkové 160mm Wessem. Vypadají opravdu dobře!! Jednou jsem stál na benzínce a vedle mě byla vytuněná Felicia, která měla 4 pořádné hrnce Hella. Když z nich potom můj pohled sjel na moje 160mm Wessemky tak se mi zdály uboze malé... :-(

Re: Přídavná světla
Autor: Matej Mojzis (IP zapsáno)
Datum: 17.04.2003 09:02

Tiez sa mi pacia tie pridavne svetla na chromke. Pridavne svetla ako styl 70. rokov sa mi velmi pacil, ked k tomu este pripocitame chromovane spatne zrkadla na blatnikoch. To je uplna bomba

Re: Přídavná světla
Autor: D.A (IP zapsáno)
Datum: 17.04.2003 09:15

Vzpomínám si, že dřív platilo stejné pravidlo pro mlhovky jako pro dálkáče, co do počtu. Jak je to dnes? Nebo jde o bezmeznou toleranci policie? Jinak žádnou logiku za pravidlem "jeden pár" nevidím. Ve Skandinávii se lze setkat s dálkáči v počtu 1, 2, 3, 4 kusy, nikomu to nevadí, řidiči je umějí používat a každý si nasvítí tolik, kolik potřebuje. Platí to pro všechny druhy vozidel, od kamiónů po mrňavé hatchbacky.

Re: Přídavná světla
Autor: PEPAN (IP zapsáno)
Datum: 17.04.2003 23:37

Nepíšu to tu poprvé - UČIVO AUTOŠKOLY - máte řidičáky???
Teoreticky je možno mít 2 páry přídavných dálkových světel, ale prakticky je to nesplnitelné.
Otázka je: můžu mít mít víc, když to nebude zapojené?

Re: Přídavná světla
Autor: Matej Mojzis (IP zapsáno)
Datum: 18.04.2003 08:37

Ak tam mate 1 par pridavnych svetiel, je vsetko v poriadku. Ale velakrat som pocut ze kvoli viac ako 1 paru pridavnych svetiel sa vyhadzuje z STK. Aspon na Slovensku, u nas taketo auta asi preto ani nevidiet

Re: Přídavná světla
Autor: D.A (IP zapsáno)
Datum: 18.04.2003 10:23

Opět teoreticky tam NESMÍŠ mít žádné nezapojené reflektory!

Takže legislativa je v tomto směru stále stejná, jako v dobách mé autoškolní docházky, tudíž takových 10% vozidel, která potkáváme, je "přesvětlovaných" (80% off-roadů ;-) )...

Re: Přídavná světla
Autor: ziza (IP zapsáno)
Datum: 18.04.2003 18:34

Pepane! Klídek, řidičák samo že máme, ale já už 43 let, v autoškole jsem jakživ nebyl a stejně bych si takovou krávovinu dávno nepamatoval. Proto jsem napjatý, jak si učivo pamatuje čerstve nazupaný "dorost". ;-)

Re: Přídavná světla
Autor: Pavel_ (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2003 09:29

Pravidla jsou furt stejna, tzn. 1 par pridavnych dalkovych a 1 par mlhovek. To ostatni by se muselo vydavat za hledaci svetlomety a nesmelo by se pouzivat za jizdy.

Re: Přídavná světla
Autor: D.A (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2003 12:10

Všichni pořád něco hledají!

Re: Přídavná světla
Autor: PEPAN (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2003 20:17

Já ho mám teprve 25 let, ale tenkrát snad ještě bylo možné mít nezapojené hlavní dálkové a potom jsi mohl mít 2 páry přídavných světel, ale bylo to lákadlo na VB. Když mě potřetí zastavily na 10km - v r. 1983- a chtěli vidět povinou výbavu, protože na staré tisicovce nic nenašli, tak jsem toho dráždění nechal. A tlumené svítily pořád.
Jinak pravidla hovoří, že při přepnutí světel se můžou rozsvítit maximálně 2 páry dálkových světel. Teoreticky se můžou 2 reflektory považovat za jeden, ale to je vyšší matematika s průměry, průměty a plochou.

Re: Přídavná světla
Autor: Matej Mojzis (IP zapsáno)
Datum: 22.04.2003 21:43

Hmm, tohleto jsou takove spekulace ze kterych by jiz myslim policajt co vstal levou nohou neco vymlatit...

Re: Přídavná světla
Autor: MartinMac (IP zapsáno)
Datum: 07.02.2004 02:13

Říkáš že 80% off-road je přesvícených. Už jsi někdy skusil jet ve 2 hodiny v noci temným lesem za hustýho deště? Běžný světla jsou asi jako dvě diody ve městě. Tehdy jsme tam měli přidělaný i ruční svítilny a nic moc. Ale musím ti dát za pravdu. Musí se používat s rozumem. Ne aby tě nějaký magor někde osňoval že 10 minut nic nevidíš

Re: Přídavná světla
Autor: risan (IP zapsáno)
Datum: 08.02.2004 10:13

V lese ať si ofroud svítí čím chce, pokud neoslňuje protijedoucí řidiče, strojvůdce protijedoucích vlaků nebo kapitány plavidel plujících proti nim. Maximálně může naštvat veverky, které mu za to plivnou na jeho naleštěný chromovaný rám, chránící značkový chladič Ssang-yong proti útoku zuřivých nosorožců. Na silnicích ale platí příslušné zákony a ty hezky popisují co a kdy se může rozsvítit a jeké to musí splňovat parametry. Prvořadá je bezpečnost všech a to znamená, že nesmím oslňovat ostatní účastníky provozu. Co dělat, když sám nevidím? I na to zákon pamatuje. Jedu jen tak rychle, abych mohl bezpečně zastavit na vzdálenost, na kterou mám rozhled.

Re: Přídavná světla
Autor: ChoEbet (IP zapsáno)
Datum: 31.05.2006 21:18

buy tamiflu tamiflu - buy xanax xanax - buy phentermine phentermine - buy valium valium - buy tramadol tramadol - adipex adipex - alprazolam online alprazolam - cheap diazepam diazepap - tramadol hcl tramadol - cheap tramadol cheap tramadol - phentermine cheap cheap phentermine
phentermine 37.5 mg phentermine 37.5 - discount phentermine discount phentermine



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.
This forum powered by Phorum.