Legislativa :  Diskusní fórum TKB
 
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
Povinné ručení
Autor: martin havel (IP zapsáno)
Datum: 29.06.2002 13:47

29. 6. 2002, tedy dnes, otiskly DENÍKY BOHEMIA článek o povinném ručení.
Cituji:
v sazbách nezůstane kámen na kameni - sazby povinného ručení pro maloobjemová auta a křižníky silnic se od ledna 2003 sblíží - motoristé budou za silné automobily platit méně, za vozy se slabým motorem do 1000 ccm více - už nebude možné, aby za osobní auto někdo platil 1500 korun a druhý deset tisíc - očekává se, že sazba bude jiná pro městská a venkovská auta, lišit se podle počtu ujetých kilometrů a koňských sil, podle zkušeností řidičů, jejich pohlaví a podobně - řidiči se dozví kolik příští rok za ručení zaplatí, asi až na podzim.

Nechme se překvapit!

Re: Povinné ručení
Autor: ziza (IP zapsáno)
Datum: 30.06.2002 19:21

....Nechme se překvapit!...

Ježíšikriste!!! Už zase nějaká překvapení.

Co jsem živ a co se pojišťoven týká, všechna překvapení byla vždycky jen a jen velmi nepříjemná. Má snad někdo opačnou zkušenost? :-(((

Re: Povinné ručení
Autor: martin havel (IP zapsáno)
Datum: 01.07.2002 00:33

Zizo, máš úplnou pravdu, ale něco na tom je - vždyť nejvíc bouraček způsobuje -logicky- nejpočetnější skupina - tedy kolem 1300 ccm. A stanovení ceny - toť systém kačera Donalda: i kdybych jezdil s Tatrou 10 km/h, za celý život nezpůsobil jedinou bouračku /kéž by/ tak furt platím jako idiot deset litrů ročně. Jenže, budeš mít zase pravdu, naši mistři podle vzoru západu převezmou jen to, co se jim líbí, takže se nakonec může stát, že výsledný efekt bude prachmizerný.

Konec zvýhodňování prdlavkářů ;-)))))
Autor: D_A (IP zapsáno)
Datum: 01.07.2002 10:17

Ať si, my budeme platit základ 15000, škodivkáři 13000, ale ten dobrý pocit! Stejně lituju Pražáky, mlaďochy, starochy a dámy. ;-))))

Re: Povinné ručení
Autor: Matej Mojžiš (IP zapsáno)
Datum: 01.07.2002 21:41

Treba koupit T613 co ma najeto 5000 km za 5000 Sk, napsat to na nekoho co zavodil Rallye a nikdy nespusobil nehodu a vytrhnout 7 svickovych kabelu a otypovat ji na 3kW a pojistka mozna bude i 9999 Czk no ne? ;-))

Re: Povinné ručení
Autor: Martin (IP zapsáno)
Datum: 02.07.2002 06:29

Pokud by se pojistka na T613 přiblížila pojistce na běžná auta, tak by to teoreticky znamenalo zvýšený zájem o T613 a tedy nárůst její ceny na trhu.

Re: Povinné ručení
Autor: D_A (IP zapsáno)
Datum: 02.07.2002 08:45

Správná úvaha, milý Watsone, současně s tím však půjdou z kurzu auta dnes uměle nadhodnocená s motorem pod 1000 ccm (Fiaty Uno, 127, Wartburgy apod.) a v omezené míře i pod 1350 ccm, takže bych žádné převratné zemětřesení na trhu neočekával.

Re: Povinné ručení
Autor: Martin (IP zapsáno)
Datum: 02.07.2002 10:10

Zemětřesení určitě ne, ale alespoň se Tatry nebudou prodávat tak šíleně podhodnocené. Podle mě by taky byl větší problém Tatru sehnat. Takže kdo nemá a chce měl by brzy něco podniknout :-)

Re: Povinné ručení
Autor: Pepa (IP zapsáno)
Datum: 02.07.2002 11:56

ŽEJO MARTINE :-) Slital jsem snad vsechny bazary cetl jsem vsechyn annonce brouzdal po internetu, abych nasel najakou pro me cenove prijatelnou. A kdyz jsem ji nasel tak jsem nemohl kvuli zkouskam telefonoval jsem tam. Drzeli mi ji "pry" dvy dny. Kdyz jsem tam dorazil Potkal jsem cestou dve T613 jednu 3ku a jednu 4ku jak odjizdeji od bazaru .... kdyz jsem se rozhlidl po placu a nikde ji nevidel bylo mi jasno. Skoro jsem se ani nechtel jit zeptat ale udelal jsem to ... " to vite vcera se prodala. Ale ja ji tu mel rezervovanou. To vite prisel chlapek vysolil prachy na drevo." No vidis a takhle jsem diky tomu cekal na Tatru 3 roky. Tri roky kdy mi zbyvalo tak akorat jen mlsne sedet u netu.

Re: Povinné ručení
Autor: Martin (IP zapsáno)
Datum: 02.07.2002 12:55

Pepo, po tom neúspěchu v bazaru jsi čekal další tři roky?? Nebo jsem to špatně pochopil? Jak jsi spokojený s Tatrou, kterou teď máš? Splnilo to očekávání nebo jsi zklamán?

Re: Povinné ručení
Autor: Leoš (IP zapsáno)
Datum: 05.07.2002 13:51

Mám obavu, že to s tím snížením cen nebude tak žhavé. Podle mých informací by nemělo být zákonné pojištění na vozidlo, ale na řidiče a tm právě má rozhodovat nehodovost řidiče, zkušenosti, absolvování zdokonalovacích kurzů atd.

Re: Povinné ručení
Autor: Pepa (IP zapsáno)
Datum: 05.07.2002 14:35

To je teda taky pekna ptakovina. Vzdyt se pojistuje auto a ne ridic. Nebo se pletu???? Melo by se zohlednovat oboji. S jednim autem uze jezdit 20 ridicu a jak oni zaruci ze se to nebude pojistovat na ruzne lidi. Nehlede k tomu ze se to pojistuje na majitele vozidla nikolkiv na ridice. A majitel vubec nemusi mit ridicak. ten to auto dokonce nemusi ani vzivote videt. To zas urednici neco vymysleli.

Re: Povinné ručení
Autor: D_A (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2002 08:03

Oho, pojistit řidiče a ne auto je ten nejlepší možný přístup. Škody nedělají auta, ale lidi a já už mám té falešné solidoriti tak akorát!

Re: Povinné ručení
Autor: Pepa (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2002 10:06

To je sice pravda, ale vzdycky, kdyz budu chtit ridit, tak pobezim do pojistovny a pojistim se ???? A mylism, ze by byla trochu slozitejsi agenda. Co kdyz by zamestnavatel platil pojisteni cloveku, ktery by u nej jezdil a ten si vesele na jeho pojisteni jezdil doma svym autem nebo by se platilo pojisteni dvakrat? Jedno doma jedno v praci a nebo jeste jedna supr varianta. Ja bych dotoval sveho zamestnavatele :-)))

Re: Povinné ručení
Autor: ziza (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2002 13:22

Já pojistku na řidiče také vidím naprosto stejně jako DA. Ostatně moje negramotná Mary Loo se neumí ani podepsat, natož si řádně prostudovat pojistnou smlouvu.

Re: Povinné ručení
Autor: D_A (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2002 14:48

Zaměstnavatele do toho nepleť. Připadá mi to stejné, jako kdybys řekl, že ho dotuješ tím, že jsi zaplatil drahou autoškolu. ;-)

Je snad něčím programovým cílem bourat? Já jezdím a snažím se NEbourat - soukromě i pracovně. A o co mi jde s tím pojištěním řidiče si nejlépe uvědomíš, když si představíš složitější model vztahů řidiči - auta, než klasické "jedna škodovka v rodině a obvykle s ní jezdí každou druhou neděli v měsíci taťka na výlet". Já teď platím 3 pojistky, 1x "lítačka", 1x veterán normálně registrovaný a 1x veterán testovaný se ZSPZ TM. S "lítačkou" jede občas manželka, s veterány z 99% nikdo mimo mne. A zkus domyslet, co se stane s bonusem, jeho přenositelností na nové auto atd. atd. v případě, že někdo jný než já s těmi auty ťukne.
Dosavadní systém je naprostá békovina. Proč mám platit "pokutu" za to, že si třeba přikoupím další auťák na léto (nebo na veteránské srazy), když stejně nenajezdím ani o 1 km ročně víc !?! Míra rizika ode mne jako řidiče (potažmo rodiny) se přece nemění.

Re: Povinné ručení
Autor: Martin (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2002 15:52

Takže by jako bylo jedno, jakým autem bych jezdil, zda bych měl auto s obsahem do 1000ccm a platil steně, jako kdybych měl auto s obsahem 3500ccm? Prostě budu platit stejně ať budu mít jakékoliv auto?? Nebo jsem to špatně pochopil?

Re: Povinné ručení
Autor: Pavel (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2002 16:21

Ja bych videl pojistku odpovednosti ridice take jako optimalni variantu. Proste se pojistim pro odpovednost za skodu zpusobenou osobnim automobilem do 3.5 tuny (resp. nakladakem/autobusem/traktorem) a jezdim. Dosavadni system nma nic spolecneho s nejakym pojistenim, to je prachobycejna dan z prava na SPZ (v jednom filmu existoval pojem "dan z prava na zivot", ale pouzivat to v teto souvislosti mi zatim jeste pripada ponekud drsne).
Nebo mi snad chce pojistovna namluvit, ze autobus jezdici po Praze v ramci MHD zpusobi mensi skodu nez autobus jezdici vesnickou linku Lomnice nad Popelkou - Libun ?? (rozdil je asi 5000,-)

Re: Povinné ručení
Autor: Pepa (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2002 18:50

No jestli by to bylo tak ze ja jako ridic bych platil jednu pojistku za sebe a mel bych treba 10 aut..... tak teda to by se mi libilo. ale nemyslim ze by se to pojistovne libilo. Prisla by o moooooooooc penez. Myslim ze novych aut pribyva vic nez nez novych ridicu. A to by asi pro pojistovnu nebylo prilis vyhodne. Nebo se pletu. A nebo si nekdo mysli ze by pojistovna udelala nejaky krok, ktery by byl vyhodny pro ridice a ne pro nic ?????????? Zeby zazrak na obzoru ?

Re: Povinné ručení
Autor: ziza (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2002 19:29

....A nebo si nekdo mysli ze by pojistovna udelala nejaky krok, ktery by byl vyhodny pro ridice a ne pro ni??????.....

Ale Pepo, za koho nás máš? :-))))))

Re: Povinné ručení
Autor: ziza (IP zapsáno)
Datum: 08.07.2002 19:36

D_A: ano, budem zase jen solidárně solit do riti ! :-))))))))))))))))))))))))))

Re: Povinné ručení
Autor: Vojta (IP zapsáno)
Datum: 09.07.2002 01:18

Je to problém, ale já jsem pro pojištění vozidla. Uvedu malý příklad. Nabourá do mě borec s autem značky xxxxxxx a udělá mi na voze škodu za 300.000,-Kč. Jelikož mám auto staré 2 roky, tak žádná pojišťovna nepočítá amortizaci při vyučtování škody. Čili za dnešní situace budu mít uhrazenou celou škodu, a poměrně rychle (do dvou měsíců po dokončení opravy). Situace by se ale dramaticky změnila, kdyby se pojišťoval řidič, ten od nehody uteče, muselo by složitě soudně prokazovat zda bez veškeré pochybnosti opravdu auto v době nehody řídil, když ano zda byl zdravotně................ myslím si že mohu skončit. Nedočkal bych se proplacení škody ani do soudného dne. Dnes lze spolehlivě banální spory táhnout víc jak deset let a ještě nejsou vyřešeny, takže představa případů, kde by byly zastoupeny přímo pojišťovny svými právními odděleními je dosti tristní. Nemluvě o klasické mašinerii - policie, státní zastupitelství, soud ???????

Re: Povinné ručení
Autor: Lucián (IP zapsáno)
Datum: 09.07.2002 14:23

Měl jsem kamaráda v USA a ten mi říkal, že tam právě funguje pojištění na osobu a bez nějakých velkých problémů. Ale nelze srovnávat naše soudy a policii s těmito institucemi v USA.

Re: Povinné ručení
Autor: D_A (IP zapsáno)
Datum: 09.07.2002 16:32

Chlapi, už v dosavadním systému můžete mít třeba 20 veteránů na 1 ZSPZ a platit jenom JEDNU pojistku (1/12 sazby auta s nejvyšším objemem)!

Vojta: No tak se začnou na pumpách prodávat takové ty házecí koule na řetězu, aby nikdo od havárky nezdrhnul. ;-))))

Všichni: Počkáme si a uvidíme.

Re: Povinné ručení
Autor: Pepa (IP zapsáno)
Datum: 09.07.2002 17:22

Pro D-A : to by se mi libilo. jen kdyz by to slo udelat i s klasickym autem co je normalne prihlaseno. Co nema omezeni ze ho muzes jen prevazet po valstni ose, musi ti ho skontrolovat banda lidicek je okolo toho spooooustu papirovani a zarizovani a na ceou tuhle flotilu se to musi basolvovat zvlast kus od kusu nebo se pletu ? To uz je skoro jednodussi mit veterana na klasickych cislech i to se da sehnat. Sice clovek plati vetsi pojistku ale omezeni je o hodne mensi. Uz se desne "tesim" na to prekvapko co nam nasi drazi zakonodarci pripravi.

Re: Povinné ručení
Autor: Risan (IP zapsáno)
Datum: 10.07.2002 08:28

Pro Pepu: nová vyhláška o provozu historických vozidel vypadá poněkud benevolentněji. O provozování už tam skoro žádná omezení nejsou. V podstatě můžeš s veteránem jezdit jak chceš a kam chceš. Kontrola od bandy lidiček a spousta papírování kolem přihlašování a přidělování veteránských registračních značek je proto, aby si někteří raplové nepřihlásili rychlé a silné auto jako veterána a nezabíjeli s tím po ulicích lidi. Dokud budou takoví vykukové, kteří by chtěli veteránská čísla na běžné ježdění, budou mít holt ti, kteří mají starého pomalého veterána pro potěšení a na normální ježdění normální auto na normálních značkách smůlu a budou muset podstoupit mašinerii klubových a krajských testací a přetahovanou s ministerstvem o registrační značku.
Sehnat veterána na klasických číslech? Ano, dá se, sem tam, řekl bych od jednoho typu tak max. 1 auto za rok, ale cena bývá třeba i dvojnásobná. Třeba se to změní...

Re: Povinné ručení
Autor: D_A (IP zapsáno)
Datum: 10.07.2002 15:01

Konkrétně u veteránů jsem zvědavý na nové podmínky a sazby za "podivné mručení", asi nezůstane na kameni kámen???

(Pořád si nemůžu zvyknout, že by se od 1. 1. 2003 platilo hned na řidiče.)

Re: Povinné ručení
Autor: mato (IP zapsáno)
Datum: 10.07.2002 20:27

Preco by niekto nemohol mat rychleho a silneho veterana? Ved rychle auta sa robili aj pred xx rokmi.

Re: Povinné ručení
Autor: Risan (IP zapsáno)
Datum: 11.07.2002 08:23

Pro Mata: rychlého a silného veterána by mít někdo mohl, ale musí odpovídat alespoň trochu předpisům, podle kterých se schvalují vozidla do provozu na pozemních komunikacích. Takhle by si každý dotáhl z ciziny bůhví jaký vrak a pak s ním dělal wroum wroum a ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. To bychom rovnou mohli zrušit normální SPZ a technické kontroly a měření emisí a všechno dávat na veteránské papíry. Pokud si budou lidi dělat z veteránských značek způsob, jak přihlásit do provozu auto na denní ježdění, které někde koupili za pár tisícovek, budou důsledkem administrativní komplikace i pro lidi, kteří tráví stovky hodin pečlivou renovací veterána a pak by jako odměnu za vynaložené úsilí a nemalé finanční prostředky chtěli párkrát za rok, když svítí sluníčko, projet se s rodinou na malý výlet autem, které vlastníma rukama vrátili do života. Jenže takovým lidem se bude měřit stejným metrem. Protože kdo určí hranici, kde končí veteránismus a začíná chytračení?

Re: Povinné ručení
Autor: D_A (IP zapsáno)
Datum: 11.07.2002 12:43

...a asi proto to mají na starosti KLUBY a ne jenom státní úředníci?

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2


Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.
This forum powered by Phorum.