Tatra klub web :  Diskusní fórum TKB
 
Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Vašek... (IP zapsáno)
Datum: 03.02.2006 11:48

Tatra někdy vyráběla součástky k jízdním kolům? To koukám...

[www.aukro.cz]

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: ondrej (IP zapsáno)
Datum: 03.02.2006 12:59

raz som taký bicykel videl, myslím ale, že s tatrou kopřivnice nemá okrem názvu spoločné nič podobne, ako napr. aj dnes predávané niektoré mliečne výrobky Tatra...

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Vašek... (IP zapsáno)
Datum: 06.02.2006 11:32

Aha. To jsem si myslel ale nejde mi do hlavy, jak mohl někdo v té době používat pro své výrobky stejnou značku, kterou měla chráněná společnost Tatra. Možné ale je, že kolo je tak staré, že v té době se Tatra ještě Tatra nejmenovala....

:-)

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: ondrej (IP zapsáno)
Datum: 06.02.2006 12:37

Značka Tatra bola v Československu (a na Slovensku stále aj je) pomerne rozšírená. Bežne sa stretneme s kinom Tatra, ktoré nemá s Kopřivnickými výrobkami nič spoločné, ale aj trebárs v minulosti so žiletkami Tatra, hotelmi Tatra, Tatrabankou, atď atď...
Prečo nie bicykel?

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Vašek... (IP zapsáno)
Datum: 06.02.2006 15:39

Ale ano, to že byla kina s názvem Tatra, že je mléko s názvem Tatra vím (a kdybych to nevěděl, zde bych se to dozvěděl - MM přeci jiné mléko nepije :-)), ale je to zvláštní. Že by v TAZu začali ze dne na den vyrábět dodávky pod značkou Mercedes-Benz? Výrobě se dodá jen několik hvězdiček a.... :-)
Zvláštní je minimálně to, že používat název Tatra bylo možné, vždyť u nás obchodní značky byly vždy chráněné. Zdá se mi to zvláštní.

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: risan (IP zapsáno)
Datum: 06.02.2006 17:41

Možná je chráněná jen ve spojitosti s určitými výrobky? Předpokládám, že si nelze všeobecně zarezervovat geografický název. To by pak za chvíli mohli amíci z Terexu chtít prachy za použití značky po Tatranském národním parku.

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Michael (IP zapsáno)
Datum: 06.02.2006 19:08

Jízdní kola značky TATRA vyráběla firma Premier. Ty karbidové lampy TATRA se objevují velice často.

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Zdicho (IP zapsáno)
Datum: 07.02.2006 08:57

Ještě pivo TATRA (15)

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: ondrej (IP zapsáno)
Datum: 07.02.2006 09:00

Rišan napísal:
"...To by pak za chvíli mohli amíci z Terexu chtít prachy za použití značky po Tatranském národním parku..."
:-D

inak viem, že Tatra Kopřivnice má ošetrené všetky Tatra-názvy na Slovensku a že sa im to nepáči, ak sa používajú (raz mi volal akýsi ich marketingár kvôli tomu), asi s tým ale nič nespravia, slovko "Tatra" má na Slovensku , a asi aj v Čechách, dlhoročnú tradíciu v rôznych názvoch..

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Vašek... (IP zapsáno)
Datum: 07.02.2006 16:30

Tohle by mě vážně zajímalo. Pokud jde o název automobilky, ten je přeci jiný než geografický název "Tatry" (alespoň tedy v českém jazyce), takže název Tatra by mohl být jistě obchodní název. Jestli mohou být ochranná práva vztahující se jen k určitým výrobkům tedy vůbec netuším, myslím si ale že např. v současnosti kdyby někdo vyráběl něco se stejným názvem jako konkurence, tak by to byl problém i v případě, že by šlo o úplně jiný výrobek či službu, řeklo by se že je nebezpečí že dojde k záměně a problém by byl i tak.
Jestli dříve někdo název Tatra použil, nikdo mu nic neudělal, tak ho používal klidně dál a takto ho začali používat i jiné firmy... Nevím.
Existuje i možnost, že NĚCO s názvem Tatra existovalo už v době, kdy si automobilka Tatra tento svůj název nechala registrovat.

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Luboš (IP zapsáno)
Datum: 07.02.2006 20:26

Vašku, nejstarší národní ochranou známku (slovní) ve znění "Tatra" má dnešní Terex-tatra registrovánu již od 3.9.1934 a to na následující skupiny výrobků: vozidla všeho druhu pro dopravu pozemní, motorová vozidla všeho druhu a jejich součásti, chassis, karoserie, motory a jejich součásti.

Jiná americká firma, THE GILLETTE COMPANY, 1209 Orange Street, Wilmington, Spojené státy americké, Delaware má třeba již od 23.2.1935 registrovánu tuto známku (dokonce kombinovanou, tj i grafickou) na žiletky.

Nejmladší ochrannou známku obsahující slovo TATRA mají od loňského roku nějací Poláci na vodku a v současné době leží na UPV další zveřejněná přihláška na kombinovanou známku na mlíko ve znění "Tatra mléko" od Mlékárny Hlinsko.

http://isdvapl.upv.cz/obr/oz/O4227320.gif


Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Vašek... (IP zapsáno)
Datum: 08.02.2006 13:15

Luboši tak to je vážně vyčerpávající odpověď. Díky. Nemáš náhodou nějaký odkaz, pokud lze někde vyhledávat a informace o ochranných známkách zjišťovat? Také bych se podíval.

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Luboš (IP zapsáno)
Datum: 08.02.2006 18:15

No samozřejmě na úřadu průmyslového vlastnictví [www.upv.cz], chtěl jsem dát přímo odkaz, ale mají to nějak špatně vyřešené...

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Vašek... (IP zapsáno)
Datum: 09.02.2006 11:02

No samozřemě... :-) Díky!

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Kontráš (IP zapsáno)
Datum: 09.02.2006 16:45

Zdicho: pivo Tatra mi docela zachutnalo. Uvažuju že bych na letošní sraz v lednici přivezl celou basu :-)

Re: Jízdní kola/světla Tatra?
Autor: Zdicho (IP zapsáno)
Datum: 10.02.2006 13:21

Nejsi sám, komu chutná. Jedna basa je málo! :-)



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.
This forum powered by Phorum.