Tatra klub web :  Diskusní fórum TKB
 
Smutné správy
Autor: ondrej (IP zapsáno)
Datum: 17.02.2003 08:12

V piatok 14.02.2003 zomrel Ing Ivan Mičík, bývalý vedúci vývoja Tatra v Bratislave, autor takých áut, ako Tatra 603X, ktorá hodne predbehla svoju dobu a výrazne ovplyvnila konštrukciu T613, alebo mikrobus Tatra 603MB, doposiaľ stále jediná Tatra s pohonom iba prednej nápravy.
Ing. Mičík - o.i. čestný člen Tatra Auto Klubu Slovakia - bol až dokonca ako konštruktér činný, jedným z jeho posledných návrhov je unikátna nízkoplošinová sanitka "Mibra" (Mičík Bratislava) 4x4, hojne využívajúca diely T613, na ktorej je použitých niekoľko autorových patentov. Svojho času bola odporúčaná odbornou komisiou EÚ pre automobilizmus, ako ťažiskový model mikrobusu pre štáty spoločenstva. Je postavená v jednom dohotovenom prototype, ďalšie dva už asi ostanú nedokončené...
A aby to nebolo dosť, o deň neskôr, v sobotu 15.02.2003, prišla smutná správa, že ďalší muž, známy cestovateľ Jiří Hanzelka, ktorý svoj život tiež spojil so značkou Tatra, sa vydal na svoju najdlhšiu cestu... Viac na inom mieste Pepa.
Česť ich pamiatke, stretneme sa v Tatrováckom nebi!

Re: Smutné správy
Autor: risan (IP zapsáno)
Datum: 17.02.2003 08:33

To je hrůza, co se poslední dobou děje. Samé smutné zprávy.
---
Jak vypadá sanitka "Mibra"? Je možné se o ní někde něco dozvědět. Kdo by byl řekl, že se limuzína T613 nebo její části dočkají tolika zdravotnických aplikací - T624 Narexu, T613 RZP/SV, T613 SV "Friml", pojízdný inkubátor, Ivošův bastlík UAZ/T613/Avia, opavský Elektronik, teď tahle "Mibra".

Re: Smutné správy
Autor: ondrej (IP zapsáno)
Datum: 17.02.2003 11:22

Ako jeden z bodov "bratislavského" programu plánovanej jazdy Bratislava-Brno-Praha som chcel dohodnúť s Ing. Mičíkom pre účastníkov akcie návštevu jeho firmy Mibra. Určite by to bolo veľmi zaujímavé, koncom leta minulého roka sme ho navštívili s členmi Tatra Register Deutschland a Nemci boli nadšení. Tam je k videniu o.i. hotová sanitka, aj ďalšie dva rozostavané prototypy. Nedá sa však tvrdiť, že Mibra je postavená na báze T613. Je to vozidlo úplne novej samostatnej konštrukcie a z T613 využíva niektoré nie veľmi podstatné detaily (volant, kryty kolies, brzdový válec s posilovačom...). Motor je tam tuším ako jedna z možných alternatív Ford 1,8. Na aute je veľa zaujímavých originálnach riešení - patentov Ing. Mičíka (pri pohone 4x4 rovná podlaha iba okolo 200 cm nad vozovkou, originálne tvarovanie karosérie optimalizujúce obtekanie vzduchu okolo karosérie a výrazne obmedzujúce jej bočný ostrek, patentovaný systém protibežných stieračov atď.)
Teraz iba dúfam, že auto skončí v Múzeu dopravy v Bratislave vedľa prvého Mičíkovho mikrobusu, T603MB, kam rozhodne patrí.

Re: Smutné správy
Autor: D_A (IP zapsáno)
Datum: 17.02.2003 13:13

Co je T613/UAZ/Avia? Z čeho co ?

Re: Smutné správy
Autor: risan (IP zapsáno)
Datum: 17.02.2003 14:17

Předek a podvozek UAZ (světla, pokud si vzpomínám, ale Š120), motor tuším Alfa-Romeo, nějaký 2,5 TD, kabina řidiče a spolujezdce vč. interiéru z T613 a za tím bedna s dveřma z furgona Avie. Dělala to myslím stejná firma, která přestavovala Speciály na pojízdné inkubátory. Asi jediný kus, vypadá to jak sanitka z USA, prostě obrovská bedna. Ale je to do terénu, 4x4 a je v tom vidět kus T613.

Re: Smutné správy
Autor: Matej Mojzis (IP zapsáno)
Datum: 17.02.2003 17:48

Cely vikend som chodil ako obareny, Ivan Micik a Jiri Hanzelka. Je to velka skoda. Takito ludia by ani nemali opustat tento svet.
Osobne mi je este viac luto pana Micika, z toho dovodu, pretoze som sa s nim osobne stretol a viac ako hodinu som sa s nim osobne rozpraval. Velmi invencny clovek. Cest jeho pamiatke.

Re: Smutné správy
Autor: PeterZZ (IP zapsáno)
Datum: 18.02.2003 08:12

Cest ich pamiatke! Boli to skveli ludia,zanechali za sebou kus prace a mnoho ludi bude na nich s uctou spominat.



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.
This forum powered by Phorum.